Bates Metodu

Bates Metodu göz ve zihnin gevşemesiyle doğal ve çabasız görmenin yeniden öğrenildiği bir metoddur. Belki bugüne kadar düşündüğünüz gibi, sadece göz egzersizlerinden ibaret değildir! Görme pasif bir süreçtir ve herhangi bir çaba ile değil, kendiliğinden ve otomatik olarak gerçekleşir. Metod ‘görme çabasını’ görme sistemimize bir müdahale olarak görür.

 

Daha iyi görme; doğamızı yeniden keşfetme, beyni yeniden yapılandırma sürecidir.

 

Metod, görmedeki bulanıklığın artmasını üç temel nedene dayandırıyor:

  • Zihinsel gerginlik,

  • Gözlükler

  • Kötü görme alışkanlıkları.

 

Görme sorunlarının genetik veya yaşa bağlı olarak geliştiğini ve dolayısıyla kaçınılmaz olduğu fikrini reddediyor.

 

Sağlıklı görme ise şunlara dayanıyor: Gevşeme, Hareket, Merkezi Netlik, Periferik Farkındalık, Füzyon, Gün Işığı, Dinlenme, Göz Kırpma, Nefes, Sağlıklı Beslenme.

 

Metodun eğitimsel içeriği konuyu oftalmoloji alanında çalışan tıp uzmanlığının dışına çıkarmıştır. Bugün göz doktorlarının katkısı olduğu kadar çeşitli Bates Metodu eğitmenlerinin bu alanda büyük katkılar sunduğu açıktır. Konuyu daha iyi anlamak ve dolayısıyla yaymak için düzenlenen çeşitli uluslararası platformlarında göz doktorları ve Bates Metodu eğitmenlerinin işbirliği sürüyor.

Görmek...

Görme Üzerine Bir Blog

Aylık Yazılarımızı Takip Edin

Gülay Çil Ertekin

E-Posta: bilgi@dogalgorme.com

© 2020 Gülay Çil Ertekin.

Her Hakkı Saklıdır.

Bu sitede paylaşılan bütün içerikler sadece bilgi verme amaçlıdır. Herhangi bir tedavi ya da ilaç önerisi içermemektedir.

Gerekli durumlarda göz doktoru ziyaretlerinizi lütfen ihmal etmeyiniz.