top of page

Dinlenme

Yoğun çalışma temponuzda işleri zamanında bitirebilmek için bilgisayarın başından gözlerinizi ayırmadığınız oldu mu? Ya da çocuklarınız okuldan gelmeden yapılacak işlerinizi tamamlamak için soluk almadan çalıştığınız? Sokakta yürürken bile mesajlarınızı kaçırmamak için telefona bakmaktan kaldırım çukurlarına düşmek üzere olduğunuz?

 

Gözlerinizi yorma eşiğine getirmeden bazen gözlerinizi sadece kapayın, karnınızı serbest bırakarak birkaç nefes alıp verin. Sokakta yürürken bakışınızı gökyüzüne yöneltin, varsa bulutlara bakın. Uzaklar bulanık bile görünse sizin için, bakabileceğiniz en uzak noktaya bakışlarınızı kaydırın. Bunu bir egzersiz gibi düşünmeden alışkanlık haline getirin.

 

Elektronik aletlere gelince; uzun sürelerle iki boyutlu ekranlara bakmak gözleri yoruyor. Ekranların başında çalışırken sık molalar verin; her dakika, bir saniye ya da bir nefeslik süre için başınızı kaldırıp bakışınızı uzak bir noktaya yöneltin. Ayrıca elektronik ekranların mavi ışığı, görme sistemimizi aşırı derecede uyarıyor. Uyku sorunları yaşamamak için akşam saatlerinde ekranlarınıza mavi filtre eklemeyi seçebilirsiniz. Bilgisayar ve telefon ekranlarına filtre eklemek mümkünken, ne yazık ki televizyonlara ekleyemiyoruz. Bu nedenle, akşam saatlerinde televizyon seyrederken mavi ışığı filtreleyen gözlük takmak bir çözüm olabilir.

 

Gün içinde bedensel ve zihinsel dinlenme için kendinize zaman ayırdığınızda gözleriniz de bundan yararlanıyor.

 

Bu nedenle kendinize zaman ayırmayı, gözlerinizi dinlendirmeyi ve bedeninizi dinlemeyi unutmayın…

bottom of page