Füzyon 

Füzyon sağ ve sol gözden gelen iki farklı görüntünün zihin tarafından birleştirilmesidir. Tam karşınıza burun hizasında işaret parmağınızı veya bir kalemi tutun. Diğer elinizle bir sağ gözünüzü, bir sol gözünüzü kapayın. Her bir göze göre kalemin konumunun farklılaştığını göreceksiniz. 

Görme sisteminiz füzyon yapabiliyorsa kaleme doğrudan baktığınız zaman iki kalemi birleştirilmiş olarak görürsünüz. Füzyon olup olmadığını çok basit bir testle anlayabilirsiniz.: Yukarıdaki örnekte olduğu gibi işaret parmağınızı ya da bir kalemi burun hizasında tam karşınızda tutun. Kaleme değil de kalemin ötesine bakın. İki kalem görüyorsanız görme sisteminiz füzyon yapabiliyor demektir. Kalemlerin biri biraz daha silik veya daha az belirginse çeşitli füzyon çalışmaları yapmak sizin için yararlı olacaktır.

Füzyon sayesinde dünyayı üç boyutlu algılayabiliyoruz. 

Füzyonu engelleyen iki en yaygın sorun göz tembelliği ve göz kaymasıdır. Göz tembelliğinin aslında bildiğimiz anlamda ‘tembellikle’ hiçbir ilgisi yoktur. Burada bir gözün diğer gözü baskılaması söz konusudur. Yani söz konusu göz tembel değildir, sadece daha iyi gören diğer göz tarafından baskılanmıştır.

Görmek...

Görme Üzerine Bir Blog

Aylık Yazılarımızı Takip Edin

Gülay Çil Ertekin

E-Posta: bilgi@dogalgorme.com

© 2020 Gülay Çil Ertekin.

Her Hakkı Saklıdır.

Bu sitede paylaşılan bütün içerikler sadece bilgi verme amaçlıdır. Herhangi bir tedavi ya da ilaç önerisi içermemektedir.

Gerekli durumlarda göz doktoru ziyaretlerinizi lütfen ihmal etmeyiniz.