top of page

Türkiye'de sertifikalı ilk ve tek Doğal Görme  Eğitmeni

Doğal Görme Danışmanı & Tai Chi Chuan Eğitmeni

İlk bulanıklık...

1974 yılında Yunanistan’ın Batı Trakya Bölgesi’nde Türk-Yunan ilişkilerinin gerilimli olduğu bir dönemde doğdum. İskeçe Türk Azınlık İlkokulu’nu aynı anda Türkçe ve Yunanca öğrenerek tamamladım. Oysa her ikisi de evimde konuşulan diller değildi, evimde kullanılan dil Pomakça idi!

 

Okul yaşantımdan hatırladığım, karşılaştığım eğitim zorlukları ve ‘maalesef’ öğretmen zorbalıkları… Aslında henüz ortaokulun başında gözlük takmama tüm bunların neden olduğunu şimdi baktığımda çok net görebiliyorum. Orta öğrenimimi Yunanistan’da Yunan okullarında tamamladım ve Lisans eğitimi için İstanbul’a geldim. İ.Ü. İngilizce İktisat Fakültesi’nden mezun oldum ve kendimi hızlıca bankacılık alanında buldum.

 

Bulanıklık artıyor...

Çalışma hayatı ve hızlı yaşam devam ediyordu... Bu süreçte sol gözümde 4.00 D, sağ gözümde 3.25 D miyopi ve orta derecede astigmatizma oluştu. Lens takmaya başladım. Kendimi harika hissediyordum; artık hareketlerimi engelleyecek çerçevelerden, sinir bozucu buğulanmalardan kurtulmuştum. Sanki kendi gözlerimle görür gibiydim ama bu kandırmaca çok uzun süremedi çünkü göz kapaklarımda sorunlar yaşamaya başladım ve doktor lens kullanmamı yasakladı.

Gözlük ve lensler görmeye yarayan birer araç değil sadece gerçekten doğal görmeye engel olan bir mutsuzluk kaynağıdır.  

İyileşme sürecine yaklaşırken... 

Birkaç sene sonra 2003 yılında İstanbul’da Danimarkalı bir eğitmen olan Leo Angart tarafından yürütülen bir hafta sonu 'Doğal Görmeyi İyileştirme’ eğitimine katıldığımda finans sektöründen çoktan ayrılmış, ilk kızım Şimal’i doğurmuş ve eşim Süha Ertekin’le Tai Chi çalışmaya başlamıştım. O zaman henüz çok küçük olan Şimal, aldığım eğitimi ona tarif ettiğimde bana şöyle bir geri dönüş yapmıştı: ‘Anladım, gözler için Tai Chi’!

 

Eğitimde öğrendiğim, Bates Metodu temelli ‘göz egzersizleri’ ile çok kısa sürede sol gözüm 2.75 D, sağ gözüm 2.25 D miyopiye indi, astigmatizma tamamen yok oldu. Bu sonuçlar beni çok heyecanlandırdı fakat hâlâ gözlük kullanıyordum.

Derinleşme süreci...

Konuyu giderek daha fazla araştırdım ve 2012 yılında, ikinci kızım Yasemin 5 yaşındayken, Thomas R. Quackenbush’un ‘Relearning To See’ (Yeniden Görmeyi Öğrenmek) kitabına rastladım. Kitabı okumamla beraber görmemde yeni açılımlar yaşadım. Dr. Bates Metodu’nun sadece egzersizlere dayanmadığı anladım, Tai Chi ile benzerliklerini esas o zaman keşfettim. Anahtar sözcüğün 'Gevşeme' olduğunu öğrenmek beni çok heyecanlandırdı. En küçük kızım İris, karnımdayken bu bilginin peşine düştüm ve bilginin yolu beni Hollanda’ya götürdü. Dünyaca tanınmış bir eğitmen olan Thomas’ın verdiği uluslararası bir eğitime katıldım ve eğitmenlik sertifikası aldım. Eğitimden sonra da Thomas beni samimi, verici ve cömert bir şekilde desteklemeye devam etti.

Tam iyileşme...

O günden beri gözümde giderek artan bir iyileşme başladı ve tüm bu süreç sonunda gözlüklerden tamamen kurtuldum. Artık gözlüklere bağımlı değildim!

Şimdi çok iyi biliyorum ki insanın kendi gözleriyle deneyimlediği netlik gözlüklerin sunduğu suni netliğe hiç benzemiyor!

Çeşitli duygusal ve fiziksel zorluklar nedeniyle bulanık görme durumunda bulanıklığı nasıl kaldırabileceğimi biliyorum çünkü 'görme dalgalanır', bu normaldir. Hatta öyle ki normalde çok iyi görenler de bazen bulanık görebiliyor.

Ve şimdi…

2020 Covid pandemi yılındayız ve bu virüs insanlığa maalesef çok şeyi kaybettirirken öbür yandan tartışmasız çeşitli, iyi veya kötü yeniliklere neden oldu. Bu süreçte tüm dünyadan göz doktorları ve Bates Metodu eğitmenlerinin katılımıyla çevrimiçi olarak gerçekleşen Uluslararası Görme Konferansı’na katılma olanağı yakaladım ve bu bende yepyeni ufuklar açtı.

Bu bilgiler çok değerli ve ülkemizde de daha çok insan bundan haberdar olmalı diye düşündüm, işte bu nedenle GÖRME ile ilgili hayatım boyunca ve bu süreçte edindiğim tüm bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Gerek bu sitede, gerekse düzenleyeceğim seminer ve eğitimlerde bunları sizlerle bol bol paylaşacağım. Elbette bir yandan da taze bilgiler ışığında kendimi yenilemeye devam edeceğim...

Her gün daha da büyüyen bir heyecan ve tutku ile Doğal Görme’nin hazinelerini paylaşmama fırsat veren öğrencilerime ve bana ilham veren ustalarıma şükranla, yola devam diyorum...

5347.jpg

Danışmak İçin...

Teşekkürler!

İletişim
bottom of page