top of page

Güneşlenme

Güneş bu evrende var olmamızı sağlayan en temel kaynaklardandır.

 

Antik Yunan’da kasları zayıf olan hastalara tedavi olarak güneşlenme tedavisi verilirdi (heliotherapia). Aynı çağda Olimpiyat atletlerinin kaslarını güçlendirmeleri için hareket ve D vitamini zengini diyetlerinin yanı sıra güneşlenme yaptıklarını biliyoruz.

 

Güneş, gözleriniz için besleyici dolayısıyla bir şifa kaynağıdır.

Güneşlenmeyi en rahat yapabileceğiniz zaman dilimleri güneş ışınlarının daha yatay olduğu sabah ve akşamüstü saatleridir.

 

Gözlerinizi kapayarak ışınlar doğrudan göz kapaklarınızın üzerine gelecek gibi durun. Güneşlenme yaparken başınızı sabit tutmayın. Yumuşacık ve yavaş hareketlerle başınızı eğmeden sağa ve sola çevirin. Çeneniz sağa dönüşte sağ omzunuza yaklaşacak, sola dönüşte sol omzunuza yaklaşacak. Hareketi, kendinizi zorlamadan yapın, zaman içinde boynunuz esnedikçe hareket kolaylaşacaktır. Güneş, gözlerinizi gevşetirken boynunuzu da yumuşatacaktır. Sağa dönüşte yüzünüzün sağ tarafı gölgede kalacak, sola dönüşte yüzünüzün sol tarafı gölgede kalacaktır. Bu dönüşler sırasında gözleriniz kapalı olsa da, iris açılıp kapanacak, yani gözbebeğiniz büyüyüp küçülecektir.  Ardından başınızı hafif yukarı, hafif aşağı ve çaprazlara hareket ettirin. Son olarak başınızı sanki burnunuzla havada sonsuzluk işaretini çiziyormuşsunuz gibi hareket ettirin.

 

Gözlerinizi açmadan ellerinizi, parmaklar açık olacak şekilde ışık kaynağı ile gözlerinizin arasına koyun. Önce yavaş sonra daha hızlı bir şekilde ellerinizi yukarı-aşağı hareket ettirin. Parmakların arasından sızan ve hızlı değişen ışık, gözlerdeki hareketlenmeyi artıracak, bir masaj etkisi yaratacaktır. 

 

Bu egzersizi yaparken diyaframı serbest bırakmayı unutmayın.

 

Ardından güneşlenme süresinin tercihen iki katı kadar palming yapın. Güneşli günlerde birkaç dakikalık güneşlenme sandviçi yapın: Palming-güneşlenme-palming

 

Güneş yokken güneşlenmeyi ısı veren ampül yardımıyla yapabilirsiniz.  Ampüle karşı duracağınız mesafeyi ısıya toleransınıza bağlı ayarlayabilirsiniz. Gerçek güneşlenme kadar besleyici olmasa da, gevşeme etkisi aynı olacaktır. Özellikle yatmadan önce yapacağınız güneşlenme-palming ikilisi iyi bir uyku uyumanızı sağlayacaktır. 

Güneşe Uzanan
bottom of page