top of page

Gevşeme

Bir şeyi duyabilmek, hissedebilmek, tadabilmek için nasıl çaba gerekmiyorsa, görmek için de çaba gerekmiyor. Gerekli olan bunların farkındalığıdır. Çocuklarda küçük yaştan itibaren bu farkındalığın gelişmesini önemsemiyor muyuz? 

Bates Metodu kasları çalıştıran bir dizi egzersizden değil; görme farkındalığını geliştirme uygulamalarından oluşuyor.

thumbnail_GulayErtekin1.jpg

Göz kasları, optik sinir, retina ve beynimizin görme merkezi, tırnağımız kadar pasiftir. 

Gözlerimizi iş yapmaktan kurtarmalıyız!

İşte küçük başlangıçlar:

  • Gözünüzü kapayın, 1-2 rahat nefes alın, çok kısa bir an için gözlerinizi açıp kapayın. Gördüğünüz imgeyi zihninizde hatırlayın. Görüntünün bulanık olup olmamasını düşünmeyin. İmge, gözlerinizden göz siniri kanalıyla beyninize iletildi ve bunun için hiçbir çaba sarf etmediniz.

Gözlerinizin açık olduğu her saniye aslında bir seçim yapıyorsunuz: Görmek için çaba sarf etmek ya da gevşemek. Görmek için çaba sarf edildiğinde, görüntü bulanıklaşır. Bu bilinçli müdahale, sürekli yapıldığında, gözünüzün şeklini değiştirecek kadar bozucu etkiye sahiptir. 

  • Gözlerinizi kapayın ve birkaç nefes boyunca göz yuvalarınızda göz kürelerinizin olmadığını düşünün. Göz küreleriniz yoksa onları sıkacak kaslarınız da yok! Bu düşünce göz kaslarınızın gevşemesine yardımcı oluyor. Gözlerinizi açtığınızda kendinizi daha ‘almaya açık’ bir halde bulma ihtimaliniz yüksektir. Görme pasif bir eylemdir bunu kendinize sıkça tekrar edin. 

Bir öneri de Eckhart Tolle'den...

yazi20201201_201010.jpg

Fotoğraf: Tülay Köklü

bottom of page