top of page

Periferi Farkındalığı

Merkezin çevresinde yer alan görüntüye periferik görme alanı denir. Bu alandan gelen ışınlar retinanın net görüntü veremeyen ancak gece görmemizi sağlayan ve harekete duyarlı olan 'çubuk hücrelerin' olduğu alana düşer. Dolayısıyla, insan gözü merkezdeki görüntüyü net görürken, çevresinde olan bitenleri periferik (çubuk) hücreler sayesinde fark eder.

 

Merkezi ve periferik görme, tam bir işbirliği halindedir ve birbirlerini tamamlayan işlevleri vardır.

 

Sokakta yürürken ileriye baktığınız halde gökyüzünde uçan kuşları veya geçen uçağı fark etmeniz periferik görmeniz sayesindedir. Beklenmedik bir nesnenin size doğru gelmesi durumunda bunun sinyalini verecek olan da yine retinanın periferik alanında yer alan çubuk hücreler olacaktır.

 

Hayvanlarla Peyzaj

Periferik görmenize güvenin!

 

Çocuklar bir şeyi gösterirken, parmakla işaret ederler. Birçok toplumda işaret etmek kabalık sayılır oysa işaret etmek, merkezî görme alanımıza dikkati toplamayı kolaylaştırır. Okumayı öğrenirken kendinizi veya çocuklarınızı hatırlayın ya da imkanınız varsa onları şu an yeni öğreniyorken gözlemleyin. Baş, gözlerle beraber hareket ederken parmakla okudukları yeri takip ederler. Bu doğaldır ve buna müdahale etmek yanlıştır.

 

Sağlıklı gözler (2-3 saniyede bir) sürekli hareket ederken merkezdeki görüntüyü daha renkli ve detaylı görürler. Merkezin çevresindeki görüntü ise daha belirsizdir. Hareket ve merkezileştirme ilkeleri birbirlerinden koparılamaz, birlikte düşünülmelidir.

Uzun saatler boyunca bilgisayarda çalışmanız gerekiyorsa…

Bir Bilgisayara Yazma

Dış mekanda yürürken veya otururken çevrenizde illa bir hareket vardır; yürüyen insanlar, hareket eden araçlar, uçan kuşlar... Doğa çok nadiren durgundur. Lakin kapalı bir mekanda bilgisayar ekranında çalışırken periferiniz yüksek olasılıkla hareketsiz kalacaktır. Bu durumda doğayı ekranınıza taşımak görmeyi rahatlatmak için iyi bir yöntem olacaktır.

Ekranınızın bir köşesinde hareketli doğa manzarası videosu açın ve bunun görmenizi nasıl rahatlatacağını fark edin!

bottom of page